Шановний лікарю, ми щиро вдячні за Вашу активність та участь у проекті! З рекомендаціями експертів ВГО "Асоціація гінекологів-ендокринологів України" стосовно клінічних кейсів та питань можете ознайомитися нижче! Сертифікат 10 балів БПР буде відправлено на e-mail до 30 липня 2020 року.
Пацієнтка 48 років

Менструації нерегулярні останні 8 місяців, останнім часом турбує нічна пітливість, припливи кілька разів на добу, зниження лібідо, збільшення ваги на 8 кг за останні півроку. Зазначає відчуття серцебиття, лабільність артеріального тиску – періодичні стрибки тиску до 160/100 мм.рт.ст. на погоду

 • ІМТ - 30,3, окружність талії - 98 см.
 • АТ на момент огляду 128/85 мм.рт.ст.
 • На правій н/к варикозне розширення вен - вираженість судинної сітки
 • Спадковий анамнез не обтяжений зі сторони серцево-судинної патології
 • Загальний і біохімічний аналіз крові - показники в межах референтних значень
 • Тригліцериди - 1,8 ммоль / л (норма <1,7), холестерин - 5,4 ммоль / л (норма <5), ЛПВЩ 1,1 ммоль / л (норма> 1,2), ЛПНЩ 3,4 ммоль / л (норма <3)
 • ТТГ - 1,7 МКОД/мл (норма 0,4-4,0)
 • 25 (ОН) D3 - 72 нмоль/л (<50 дефіцит, 50 - 75 недостатність)
 • Глюкоза натще - плазма, венозна 4,9 ммоль/л (норма 4,1-6,0 натщесерце)
 • Індекс НОМА 2,3 (норма <2,5)
 • УЗД ОМТ: ендометрій лінійний, товщина ендометрію - 4,8 мм; в яєчниках поодинокі фолікули
 • УЗД вен нижніх кінцівок: прояви варикозного розширення вен н/к. Прохідність збережена на всьому протязі з двох сторін.
 • Мамографія: BIRADS 1
 • Pap-test - NILM
Відповіді:
Діагноз: Менопаузальний перехід, вазомоторні і метаболічні розлади. Ожиріння 1-го ступеня. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок. Недостатність вітаміну Д.
Лікувальна тактика:
Модифікація способу життя, зниження ваги - корекція раціону харчування, фізична активність 150 хв аеробних навантажень на тиждень
Консультація судинного хірурга, корегуюча судинна операція - лазерна коагуляція, носіння компресійного трикотажу (гольфів), ангіопротектори
МГТ - Фемостон 1/10 1 раз в день
Віт Д3 4000 МО/добу
Пацієнтка 52 роки

Скарги на приливи жару, що супроводжуються відчуттям "нестачі повітря" до 3 разів на день. Стала "невпевненою в собі", відзначає забудькуватість і дратівливість. 3 місяці тому почала прийом фітопрепаратів з приводу клімактеричного синдрому легкого ступеня, полегшення не настало. Менопауза 1 рік.

З анамнезу життя: хронічні захворювання заперечує. Не палить.

Гінекологічний анамнез: 2 вагітності. Пологи 1 (2005 - кесарів розтин). Аборти 1. Діатермокоагуляція шийки матки з приводу рецидивуючої ектопії шийки матки 15 років тому.

УЗД молочних залоз: у лівій залозі визначаються утворення з чіткими, рівними контурами, зниженої ехогенності, однорідної структури, розмірами: на 2 години в 2 см від краю ареоли – 0,8 і 1,2 см в d, під соском - два поруч розташованих утворення загальним розміром 2,04 * 1,2 см. У правій залозі, в верхньо-внутрішньому квадранті краю молочної залози визначається утворення з чіткими, рівними контурами, однорідної структури, зниженої ехогенності, що дає бічні тіні, розміром 0,7 * 0,45 см; при дослідженні в режимі кольорового доплерівського картування внутрішні колірні локуси кровотоку не візуалізується.

Онкологічний сімейний анамнез обтяжений: бабуся по материнській лінії - рак молочної залози (робота в «гарячому» ливарному цеху).

Обстежена на мутацій в генах BRCA1 і BRCA2 - не виявлено.

УЗД органів малого тазу: ендометрій 4 мм, однорідний. Праві придатки без особливостей. У лівому яєчнику визначається фолікул розміром 0,9 см.

УЗД щитоподібної залози: без патологічних змін.

Лабораторно-інструментальне дослідження:

ФСГ 78 мМО/мл

Пролактин 13,8 нг/мл

СА-15-3 20 ОД/мл

Відповіді:
СА-15-3 - не має діагностичної цінності для менеджменту пацієнтки. Цей онкомаркер використовують для динамічного спостереження у жінок після лікування РМЗ
ФСГ - жінка вже рік в менопаузі, показник ФСГ прогнозований і не впливає на лікувальну тактику
Діагноз: недостатньо даних для встановлення діагнозу. Необхідно виконати мамографію і гістологічну верифікацію вузлових утворень
Якщо за біопсією новоутворення верифіковано як фіброаденоми рекомендовано хірургічне лікування фіброаденом, тому що розмір більше 2,04 * 1,2 см, з подальшим спостереженням. Можливе призначення МГТ - Фемостон Конті (менопауза 1 рік).
Пацієнтка 58 років

Ріст 166 см, вага 57 кг

Скарги на біль у попереку, в великих суглобах рук і ніг. Проходила лікування у ревматолога з приводу ревматоїдного артриту. Направлена ​​на рентгенівську денситометрію ревматологом.

Менопауза природна з 50 років. МГТ приймає останні 7 років. Припинила прийом у зв'язку з виявленням фіброаденоми молочної залози, підозрілої на СА. Прооперована, підтвердився діагноз доброякісного утворення.

У зв'язку з посиленням больового суглобового синдрому пацієнтка хоче «повернутися» до прийому МГТ. Переломи заперечує. сГКС і тиреоїдні гормони не приймає. Сімейний анамнез по переломам шийки стегна не обтяжений.

Денситометричні показники мінеральної щільності кісткової тканини в діапазоні остеопорозу в хребті, стегнах (в т.ч. шийках стегон) і кістках передпліччя; системний остеопороз (втрати МЩКТ в кістках центрального і периферичного скелету).

Дані соматичного анамнезу - не обтяжений. Сімейний анамнез тромбозів і онкологічних ризиків не має.

Лабораторна діагностика в межах референтних значень.

Відповіді:
Діагноз: Постменопауза. Системний остеопороз. Ревматоїдний артрит
Лікувальна тактика:
Фемостон Конті Міні по 1 таб. 1 раз в день
Деносумаб 60 мг 1 раз на 6 міс п/к
Віт. Д3 4000 МО 1 раз в день 3 місяці
Омега 3 по 1000 мг, по 1 кап 1 раз в день протягом 1 місяця
Препарати кальцію 15 мкг/добу
Пацієнтка 52 роки

Менопауза 3 роки

Скаржиться на підвищену стомлюваність, слабкість, набряки обличчя, збільшення ваги на 25 кг за останні 4 роки , підвищення АТ до 140/90 мм.рт.ст

В анамнезі - СПКЯ, три гістероскопії з приводу гіперплазії ендометрію, лікування не приймала.

ІМТ 28,1. Останній рік прагне до зниження ваги, застосовуючи фізичні вправи, правильне харчування, але вдається схуднути максимум на 3 кг

Лабораторне обстеження:

 • Загальний і біохімічний аналіз крові - N
 • Тригліцериди – 2,1 ммоль/л (норма < 1,7), холестерин – 6,1 ммоль/л (норма < 5), ЛПВЩ 1,4 ммоль/л (норма > 1,2), ЛПНЩ 3,3 ммоль/л (норма < 3)
 • ТТГ – 5,1 мкОд/мл (норма 0,4-4,0); Т3, Т4 – норма; АТТПО – 139 Од/мл (<39 негативний)
 • Пролактин - 11 нг/мл ( норма 2,8-29,2 нг/мл)
 • 25(ОН)D3 - 46 нмоль/л (<50 дефіцит, 50 - 75 недостатність)
 • Глюкоза натще - плазма, венозна 6,5 ммоль/л (норма 4,1-6,0 натщесерце)
 • Індекс НОМА – 3,1 (норма <2,5)
 • Цитологія: NILM. ВПЛ-
 • УЗД ОМТ: ендометрій лінійний, товщина– 3,7 мм; яєчники – інволютивні зміни
 • Мамографія: вікові зміни (BIRADS 1)
Відповіді:
Діагноз: Клімактеричний синдром (постменопауза 3 роки), синдром метаболічних менопаузальних порушень. Субклінічний гіпотиреоз, аутоімунний тиреоїдит. Надмірна вага. Дефіцит вітаміну Д.
Лікувальна тактика:
Зниження ваги - фізична активність, корекція раціону харчування
Консультація ендокринолога для призначення L-тироксину
Віт. Д3 5600 МО 1 раз в день 3 місяці
Призначення системної МГТ - Фемостон Конті
Пацієнтка 52 роки

Пацієнтка 50 років. Вага 82 кг (додала у вазі 5 кг за 2 місяці – «заїдає стрес»).

Страждає на панічні атаки, що виникли на тлі стресу (шлюборозлучний процес).

Знаходиться в депресії, причину розлучення бачить в собі, оскільки стала «мало приділяти уваги чоловіку», не змогла народити дитину.

Протягом останніх 6-7 місяців відзначає появу нападів прискореного серцебиття, відчуття безпричинного страху і паніки, оніміння кінцівок, поява запаморочення і нудоти, також відзначає появу нападів жару, що супроводжуються підвищеною пітливістю. Намагається відразу дзвонити і інформувати чоловіка про проблему.

Менструації відсутні протягом року. Вагітностей - 2, пологи - 0, була позаматкова вагітність - 2 (видалені обидві маткові труби). 3 спроби ЕКЗ - без результату

ІМТ 28, Окружність талії 90 см

АТ 120/80 125/80 мм рт.ст. Пульс 90 ударів за хвилину, задовільних властивостей

Гінекологічний огляд: визначається сухість слизової піхви, атрофічні зміни слизової піхви. Слизова легко травмується. При розпитуванні - пацієнтка відмовляла чоловіку в близькості через болісні відчуття під час статевого акту.

Лабораторне обстеження:

ФСГ 92 мМЕ/мл

ТТГ – 3,1 мкОд/мл (норма 0,4-4,0)

Естрадіол 45 пг/мл

25 гідроксивітамін Д 6 нг/мл

УЗД органів малого тазу: ендометрій 3 мм однорідний

УЗД щитоподібної залози: ехо-ознаки дифузних змін тканини щитоподібної залози.

Мамографія: вікові зміни інволютивного характеру.

ЕКГ: синусова тахікардія, помірні порушення реполяризації міокарду лівого шлуночка

Відповіді:
Діагноз: Клімактеричний синдром легкого ступеню тяжкості. Панічні атаки. Постменопаузальний атрофічний вагініт. Дефіцит вітамину Д.
Лікувальна тактика:
Консультація психотерапевта на предмет призначення антидепресантів
Фемостон Конті, по 1 таб. 1 раз на день
Естріол вагінально - супозиторії або крем, на вибір пацієнтки
Віт Д3 - 5600 МО 1 раз на добу
Пацієнтка 48 років

Звернулася зі скаргами на припливи. Остання менструація 6 місяців тому. Яку МГТ і дозу слід обрати?

Відповіді:
Естрадіол 1 мг + дидрогестерон 10 мг (Фемостон 1/10)
Пацієнтка 52 роки

Звернулася зі скаргами на припливи і сухість піхви. Остання менструація 3 роки тому. Яку МГТ і дозу можна обрати?

Відповіді:
Естрадіол 1 мг + дидрогестерон 2,5 мг (Фемостон Конті Міні). Згідно рекомендацій починаємо з мінімальної дози, при недостатности ефекту можна збільшити до Естрадіол 1 мг + дидрогестерон 5 мг (Фемостон Конті)
Пацієнтка 50 років

Почалися припливи. Менструації нерегулярні. Приймає КОК 1 рік з приводу лікування АМК. Скарг не має. Чи можна перевести на МГТ? (оберіть варіант МГТ)

Відповіді:
Так, можливо перейти на МГТ. Спочатку оцінюємо загальний стан жінки і її самопочуття, структуру яєчників, робимо гістологію ендометрію. З КОК спочатку переводимо на циклічний препарат з більш високим дозуванням - Естрадіол 2 мг + дидрогестерон 10 мг (Фемостон 2/10), а потім знижуємо дозування до Естрадіол 1 мг + дидрогестерон 10 мг (Фемостон 1/10). Але якщо у неї до цього були нерегулярні місячні (АМК), можна думати, що через рік вона вже майже в менопаузі за своїми яєчників, і тоді досить 1/10, але якщо АМК були регулярними (в місячні), тоді - краще 2/10.
Питання

Як довго можна приймати МГТ?

Відповіді:
Не обмежено за відсутності протипоказів
Питання

Чи є варикозне розширення вен протипоказанням для призначення системної МГТ?

Відповіді:
Ні, варикозне розширення вен не є протипоказом до призначення МГТ, але бажано консультація флеболога/судинного хірурга у разі клінічних скарг або виражених візуальних проявах на кінцівках для виключення ризику тромбозів і при наявності обтяженого анамнезу.
Питання

Чи можливе призначення МГТ за наявності фіброзно-кістозної хвороби молочних залоз?

Відповіді:
Так, це не є протипоказанням для МГТ. Потрібно додаткове визначення пролактину, спостереження та можливо додаткове призначення препаратів прутняка.
Питання
Чи можливе призначення МГТ за наявності фіброаденоми молочної залози?
Відповідь
Так, якщо фіброаденома гістологічно верифікована
Питання
Які обстеження молочної залози необхідно зробити перед призначенням МГТ?
Відповідь
Необхідно проведення мамографії
Якщо є інша думка стосовно діагностики та рекомендацій, будемо щиро вдячні за пропозиції

Коментарі, питання та пропозиції до експертів
Прізвище, імя, по-батькові (за бажанням)
Ваш особистий e-mail (для відповіді)
Заповнюючи реєстраційну форму, надаю згоду на обробку та використання моїх персональних даних, в тому числі для їх передачі третім особам
Close
Telegram
WhatsApp
Viber
Mail
Phone

За будь-яких питань просимо звертатися до координаційного центру ГО «УММА»:
тел. (096) 714 87 26, (095) 605 85 45, (097) 674 51 56
В разі виникнення технічних проблем, які пов'язані з доступом до особистого кабінету,
просимо звертатися за телефоном (096) 369 77 11 (Дмитро)